Smrt tančí v rytmu Beatles

7. 8. 2016 v 10.35

Londýn šedesátých let, svět hudby a drog, ve kterém se sny o slávě snadno rozpadnou na prach. Londýn nového tisíciletí, pulzující metropole, jíž otřese zvláštní vražda. Útěk Petera Maye je příběhem o nevyřízených účtech a starých křivdách.

Přemýšleli jste někdy o tom, že utečete z domova? No schválně: co všechno by se muselo stát, abyste skutečně práskli do bot?

Ta parta mladých kluků v tom má jasno. Když se život v rodném Glasgow nevyvíjí podle jejich představ, rozhodnou se hledat štěstí jinde. O úspěchu nepochybují – mají přece svou kapelu, píše se rok 1965 a celá Británie si brouká hity Beatles, Rolling Stones či Boba Dylana. Londýn se zdá být ideálním místem pro někoho, kdo se hodlá proslavit. A tak kluci zanechají vzkazy rodičům, nasednou do ne úplně vypůjčeného auta a vyrazí slávě naproti. Ještě netuší, že se jejich cesta za snem brzy změní v noční můru, na kterou nebudou do konce života schopni zapomenout…

Britského spisovatele Petera Maye není třeba dlouze představovat. Rodák z Glasgow byl před časem označen za úspěšnou konkurenci severských autorů detektivních románů, a překlady jeho děl – ať už se jednalo o trilogii z ostrova Lewis (Skála, Muž z ostrova Lewis a Šachové figurky) či jeho čínské thrillery (např. Pán ohně) – znají už i čeští čtenáři. Útěk je tak dalším z autorových úspěšných literárních počinů. Hned zkraje je však třeba říct, že se v tomto případě jedná o tak trochu jinou detektivku. Přestože se – jako v případě jiných autorových románů – v ději prolíná minulost se současností, hlavními představiteli nejsou tentokrát policejní vyšetřovatelé, ale banda starých pánů, které k akci vyburcuje vražda někoho, koho v tom památném roce 1965 znali. Hnáni snahou napravit stará příkoří a udělat ve svých životech tu příští správnou věc se tak po bezmála padesáti letech vydávají do Londýna, odkud před časem tak neslavně prchli. Peter May je mistr slova – jeho schopnost dokonale vykreslit prostředí jak drsného Glasgow, tak i světáckého Londýna, spolu se schopností vybudit ve čtenáři zvědavost proto trochu zmírňuje skutečnost, že děj je natolik nabitý akcí, až místy působí neuvěřitelně. Rovněž představa party staříků prchajících v kradeném autě na místo, kde se jejich klukovský sen proměnil v trosky se může mnohým zdát přitažená za vlasy. Nic z toho však naštěstí knize neubírá na čtivosti – Peter May zkrátka umí postavit zápletku tak, aby nenudil.  

Útěk nemá ambice stát se Literaturou s velkým L, rozhodně však potěší všechny fanoušky daného žánru. Je tak vhodným letním osvěžením pro všechny, kdo se rozhodli utéct před sluncem – třeba do chladného, deštěm zmáčeného Londýna.

Hodnocení: 80 %

Autorka: Michaela Křivohlavá

Soutěž (ukončena)

Vyhrajte jeden z pěti výtisků knihy Útěk. Soutěž končí 14. srpna. Úplná pravidla soutěže 

Výherci:

  • Kateřina Rezková 
  • Markéta Dostálová 
  • Karolína Chmelíková 
  • Alena Rajtrová
  • Jana Hetfleišová

Komentáře k článku

(Nebude zobrazen v komentáři)

Jan Hofírek – 21. 9.
http://kniznirecenzeetc.blogspot.cz/2016/09/peter-may-utek.htm
Pavla Kratochvílová – 13. 8.
Těším se na další "Mayovku".
Evča – 10. 8.
Miluju detektivky a ty od P. Maye patří k těm nejlepším. Novou knihu si nenechám ujít!
Lenka – 10. 8.
Knihy Petera Maye patří k mým oblíbeným, zvláště trilogie Ostrov Lewis. Na novou knihu se velice těším.
Martina Mašatová – 10. 8.
Už se těším.
Eva – 10. 8.
Knihy od Petera Maye mám v oblibě. Nečetla jsem sice všechny, ale postupně se to snažím napravit. Těším se na další knihu od něj.
Jiří – 9. 8.
Moc se na tuto knihu těším, Peter May je borec. Ať už díky Trilogii Ostrova Lewis, Čísnkým Thrillerům, či Akt Enzo, vše se čte jedním dechem.
Eva Hartmannová – 9. 8.
Jakoukoliv knihu tohoto autora si kdykoliv ráda přečtu
Míša – 9. 8.
První knihu od Petera Maye jsem dostala k narozeninám a od té doby je to můj oblíbený autor. Skoro všechny knihy mám v knihovně.
Iren – 8. 8.
Dobrých knih není nikdy dost.
Milada13 – 8. 8.
Na nového Petera Maye se moc těším :)
Jana – 8. 8.
/plně jsem to zkopala, tak posílám ještě jednou
Jana – 8. 8.
bylo by to příjemné
Václav – 8. 8.
byl by to hezký dárek....
Eva Magdalena – 8. 8.
Těším se na dobré čtení.
Přemek – 8. 8.
super
monika – 8. 8.
o.k.
Janča – 8. 8.
Těším se! Kniha vypadá báječně :)
Petra B. – 8. 8.
Skvělé, další kniha od Petera Maye
Petra – 8. 8.
Peter May - můj letošní skotský objev. Po Banksovi nejoblíbenější.
Petra – 8. 8.
Super.
T – 8. 8.
Na knihu se moc těším.
Ladislav Červinek – 8. 8.
Doufám,že bude tak dobrá jako předešlé.
Hana – 8. 8.
Také se těším na knihu a nejsem v rodině sama.
Ronnie – 8. 8.
Vypadá skvěle!
Vláďa – 8. 8.
Nedivím se, že se rodák z Glasgow přestěhoval do Francie :-) Glasgow je šedé industriální a deštivé místo. I když je poblíž v moři ostrov Arran, který je nazýván "Skotskem v miniatuře", zmíněné město je nepřívětivé a jako dělané pro detektivky na téma zločin...
Michaela Merglová – 8. 8.
-
Lenka Koucká – 8. 8.
skvělý spisovatel - už se těším na knihu
Haní – 8. 8.
Detektivka s nádechem nostalgie a deštivého počasí je to pravé na letní cesty.
Karolína – 8. 8.
Těšim se na novinku!
Antonie – 8. 8.
Asi to tak má být. Autorka článku nic moc nenapověděla, co vlastně ti staříci - mladíci - zažijí - zažili, ale jistou nitku zvědavosti určitě ponechala. Knížka tak relativně láká k přečtení, spíše však čtenáře, které znají autora nebo nevědí, co zrovna teď v létě si přečíst.
Jana – 8. 8.
Zatím jsem žádnou knihu P. Maye nečetla asi začnu.
Irena – 8. 8.
Ještě jsem ji nečetla, ale už se těším.
Katy – 8. 8.
Zajímavá kniha, láká mě i Ostrov Entry, i když je pravda, že Akta Enzo mě trochu zklamala.

Související

Mohlo by vás zajímat

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím