Dům s tajemstvím

30. 4. 2015 v 20.59

Když se Roberta pouštěla do obchodu s realitami, ani ve snu ji nenapadlo, jak rizikové povolání ji čeká. Přestřelka, únos, nález několika mrtvol… a to vše jen kvůli té vile. Vile, o niž se zajímají lidé, kteří pro své zájmy neváhají zabíjet.

Rok 1941. Svět se zmítá ve válce. Židovské rodiny mizí neznámo kam, a mezi lidmi se šíří zvěsti o jakýchsi „Konzentrationlager“... Právě tehdy si v ostravské vile český Němec Johann Proske začíná vést svůj tajný deník. Deník, který je svědectvím o životě člověka v nelehkých časech…

Rok 2013. O prázdnou vilu na ostravské Sadové projevil zájem potenciální kupec a realitní makléřka Roberta, jíž okolí neřekne jinak než Bo, spěchá na místo schůzky. Svérázná padesátnice netuší, že setkání, které ji u vily čeká, odstartuje hru na kočku a myš. Hru, ve které půjde zanedlouho o život nejen Robertě, ale i jejím přátelům a blízkým. Starý dům v sobě totiž skrývá víc, než se na první pohled zdá…

Vila na Sadové, nejnovější román Richarda Skláře, se pohybuje na pomezí žánrů. Kombinuje v sobě prvky thrilleru, moderního historického románu i detektivky. Víc než cokoliv jiného je však příběhem Ostravy, či spíše vilové čtvrti v ostravské Sadové ulici. Autor jej čtenáři předkládá ve dvou časových rovinách: s Johannem Proskem se seznámíme díky jeho deníku, zatímco světem protřelá Roberta se o svůj vstup na scénu postará sama. Bývalá armádní důstojnice a ustrašený úředníček – co může působit více protikladně? Bo je ztělesněním ženské superhrdinky, nad jejíž schopností poradit si v opravdu každé situaci kroutí čtenář občas nevěřícně hlavou. Naproti tomu Johann Proske, který se svou od přírody bojácnou náturou bojuje stejnou měrou s nacistickým režimem i vlastním strachem, působí o poznání opravdověji. Robertina část příběhu je navíc doslova nabita akcí, překvapení střídá překvapení, jednou má navrch ten a jednou onen… až je toho občas na člověka příliš. V takových chvílích je únik k Proskeho deníku, kde se toho děje zdánlivě málo (ve skutečnosti však velmi mnoho) vítaným odpočinkem.

Vila na Sadové je příběhem jednoho domu. Domu, který zažil několik režimů, a přesto si dokázal uchovat své tajemství. Nyní vás zve k návštěvě: rezavá branka se otvírá se zaskřípěním a vy procházíte neudržovanou zahradou k hlavnímu vchodu. V okenních tabulkách se odráží nebe. Všude je zdánlivě klid.

Stačí stisknout kliku.

Vstoupíte?

Hodnocení: 75 %

Autorka:  Michaela Křivohlavá

Komentáře k článku

(Nebude zobrazen v komentáři)

Ivana Pěčková – 2. 5.
Knihu jsem koupila před dvěma dny, říkala jsem si, že vzhledem k počtu stran je to čtení na delší dobu....ještě ten den jsem však zjistila, že jsem se tak začetla,až jsem ohrozila přípravu rodinné večeře :-). Příběh, resp příběhy paralelně se prolínající a stylem tak rozdílné, mě naplnily pocitem neohrožení, bojovnosti, laskyplného a zároveň napínavého příběhu na hraně života.Co mě překvapilo je humor, kterým jedna z hrdinek příběhu zvládá vypjaté situace . Dnes jsem dočetla a cítím se velmi odhodlaně, vzpřímeně a silně a zároveň se tak nějak potutelně sama v sobě usmívám. Chci více takových příběhů a doufám, že se brzy dočkám dalšího. Skvělé čtení,nádherný příběh :-)))))

Související

Mohlo by vás zajímat

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím