Britský humor okořeněný dávkou estrogenu

17. 9. 2014 v 13.00

Existují spisovatelé, kteří vás svojí prvotinou ohromí natolik, že vznikne láska na první přečtení, a i kdyby byl jejich příští knihou katalog zásilkové firmy, nebudete mít výhrady. Caitlin Moranová patří přesně k tomu typu spisovatelů, kteří mohou dělat cokoliv a vždy to bude úžasné. Naštěstí na pulty knihkupectví místo katalogu dorazila její sbírka sloupků s příznačným názvem Morantologie.

Tato žena s bílým pruhem ve vlasech (její poznávací znamení) si mě získala před dvěma roky, když vydala knihu Jak být ženou. Zakoupila jsem si ji v naději, že zjistím, jak být stylová a šik (co taky jiného čekat od ženy s bílým pruhem ve vlasech!). Má očekávání se sice nenaplnila, ale zklamáná jsem nebyla. Naopak! Předčítala jsem různé pasáže a hlášky komukoliv, kdo byl zrovna v dosahu a byl ochoten mě poslouchat.

O sarkasmus (druhé poznávací znamení) neochudila ani svou druhou knihu. Autorka dokazuje to, co většina jejích fanoušků dávno věděla -  tedy že umí psát, je schopná se pustit do jakéhokoliv tématu a dopadne to skvěle. V Morantologii najdete různé styly psaní, podle toho, co zrovna dané téma vyžadovalo.

Humorné příběhy střídají vážné historky, rozhovory s významnými osobnostmi, povzdechy nad sexy Sherlockem či popisy všedních míst, které by člověk jinak přešel. Osobně si myslím, že například po článku o výletu do Aberystwyth by všechny místní cestovní kanceláře bažily do extrémů a nabízely tučné honoráře. Bez povšimnutí nesmí zůstat ani poetický článek brojící za záchranu knihoven s příznačným názvem Knihovny - katedrály duše.

„Regály byly údajně plné knih - ve skutečnosti však byly plné dveří. Otevření každé knížky bylo stejně vzrušující, jako když Alenka vložila do zámku zlatý klíč. Trávila jsem celé dny tím, že jsem přebíhala z jednoho světa do jiného jako zloděj času nebo špión.“

Jak sama Caitlin Moranová ve své knize prozrazuje, její dětství nebylo nejjednodušší. Přesto se z ní stal obdivuhodný člověk (s ohledem na její feminismus Žena!), který dokáže používat humor i ostrá slova vždy ve správnou chvíli - její popis smutečního obřadu Michaela Jacksona budiž zářným příkladem.

Pokud se na Caitlin chcete podívat, můžete si v originále poslechnout její čtení jedné z debat s manželem. Tentokráte o přezdívkách (v knize na straně 29):


Morantologie ve spoustě věcí předčila má očekávání. Caitlin Moranová vybrala do své knihy skvělý mix textů, které z ní dělají příjemnou četbu kdekoliv se právě nacházíte. Koho by nebavil nevšední rozhovor s Keithem Richardsem nebo pohled na Lady Gaga v zákulisí?  Perfektní jsou i její bonmoty z běžného života (víc nočních rozhovorů s manželem!), či neotřelé nápady (pokus zkouřit vosu?). Bravůrně jsou napsané i nekrology, kterými autorka vzpomněla na své dvě oblíbenkyně.

Osobně nemám knize co vytknout, extrémní počet záložek, které jsem za sebou mezi stránkami zanechala, je tomu důkazem. Nad knihou se zasmějete, zasníte a budete souhlasně pokyvovat hlavou. Snad jen jediná výtka: kniha by si určitě zasloužila pevnější vazbu. Nošení v taškách a půjčování z ruky do ruky už na ní začíná být znát.

Hodnocení: 95 %

Autorka: Ema Krhovská

K dispozici je i e-kniha.

Komentáře k článku

(Nebude zobrazen v komentáři)

Supice – 21. 9.
Jo a ten bílý pruh ve vlasech vypadá dobře - už když jsem poprvé viděla X-mana, tak jsem ho chtěla taky! Ale ještě jsem se neodvážila. :-)
Supice – 21. 9.
A já si říkala, že to číst nebudu.. O knize vím, ale nezaujala mne ani natolik, abych si přečetla nějakou recenzi. Teď bloumám po vašem blogu a hned první věty mě přiměly článek si přečíst. Ještě, že tak! Změnila jsem názor a píši Ježíškovi! Nebo možná manželovi - narozeniny mám dřív.. :))
Olga – 17. 9.
S Caitlin Moranovou jsem zatím neměla tu čest. Ale recenze mě dost nalákala, takže kupuju a už se těším, až spolu strávíme pár večerů u vína :-D
knihomilka – 17. 9.
Taky jsem byla nadšená. Jak být ženou mě teprve čeká, ale už teď se těším.

Související

Mohlo by vás zajímat

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím