Dívka se sněhem ve vlasech

(překlad Vránová Lenka)

Dívka se sněhem ve vlasech

V originále „Flickan med snö i haret“

Novinářka Magdalena Hanssonová se po vysilujícím rozvodu přestěhovala se svým šestiletým adoptivním synem Nilsem do rodného Hagforsu, malého města v malebné oblasti Värmlandu. Hledat náměty pro psaní do místních novin jí připadalo jako docela příjemná změna. Pro Magdalenu nebylo snadné vrátit se ke starému životu. Mnozí ji vátají ze zvědavosti, jiní na ni reagují odmítavě či závistivě. Časem řeči utichají a Magdalena si konečně začíná vychutnávat maloměstskou idylu. Ovšem jen do okamžiku, kdy během mimořádně chladné silvestrovské noci zmizí šestnáctiletá Hedda. Celé dny není po dívce anbi stopy, policie přešlapuje na místě a Heddiny rodiče propadají zoufalství a ztrácejí naději.

není skladem

Běžná cena 99 Kč

10% sleva on-line - 10 Kč

Cena on-line (s DPH): 89 Kč

K dispozici také jako e-kniha

Podrobnosti o knize

Ukázka z knihy

Recenze

Recenze Neoluxoru

12. 5. 2014

Romana (Palác knih Luxor, Praha)

Prvotina švédské autorky Ninni Schulman částečně inspirovaná skutečnou událostí příjemně překvapí každého fanouška severské krimi. Příběh, jehož hlavní hrdinkou je novinářka Magdalena Hanssonová, začíná zmizením šestnáctileté dívky ze sousedství. Když policisté objeví tělo mladé dívky, začne Magda pátrat na vlastní pěst. Kniha zaujme čtenáře gradujícím napětím a syrovým stylem vyprávění.

15. 9. 2014

Lucie (blogteam Neoluxor, Praha)

Autorka Ninni Schulman, zpravodajská redaktorka u Expressen, se nechala volně inspirovat skutečným příběhem z roku 2001, kdy sledovala soudní proces s moldavským pasákem, jež donutil k prostituci čtyři nezletilé dívky.

Děj se odehrává v poněkud ospalém městečku Hagfors, kam se uchýlí novinářka Magdalena Hanssonová. S sebou má šestiletého adoptivního syna Nillse a za sebou rozvod. Ve svém rodišti chce začít nový život, je zraněná, zmatená, potřebuje čas, aby zapomněla, a proto se rozhodne, že vezme místo redaktorky a reportérky v místních novinách. Ač to vypadá, že o námětu bude téměř nouze, je tomu naopak.

Během silvestrovské noci zmizí šestnáctiletá dívka Hedda, a nikdo neví, kde by mohla být. Zoufalství rodičů narůstá, objevují se zajímavá fakta, která by mohla vést k rozuzlení, ale ukáže se, že jsou všechna lichá. Netrvá však dlouho, a v jedné z chat za městem je nalezena mladá dívka s prostřelenou hlavou. Hedda to ovšem není, žádné z děvčat nikdo nepostrádá, tak odkud se mrtvá vzala? Jen díky drobným střípkům, které vyplují na povrch, a obrovskému nasazení Magdaleny a jejího kolegy, fotografa Jense, odhalí policie obchod s bílým masem. Magdalena i Jens prakticky nasadí svůj život, aby se dopátrali pravdy. Policie v čele s Petrou a Christerem byla sice na stopě poměrně rychle, ale objevilo se něco, co mělo zůstat navždy ukryto, a tak zmizí důkazy, jež by bezpečně obstály u soudu a vedly k zatření, a je třeba začít pátrat znovu. A navíc je objeveno tělo Heddy. Mohou spolu tyto dvě vraždy souviset? Kde je pojítko? Nebo je to náhoda?

Tanec kata začít tančit čas je nejvyšší, dokud kat je daleko a nás nevidí a neslyší. Všichni, kdo kruh chtějí rozšířit náš, nechť jim srdce zachvátí žár.

A pak Christer udělal něco, co neudělal od svého dětství: Sepjal ruce a zahleděl se skrz koruny jedlí k bílému zimnímu nebi.

„Dobrý bože, co si mám počít? Pomoz mi.“

Hlavní hrdinka Magdalena mi byla velmi sympatická, na jednu stranu ostražitá a nedůvěřivá, na druhou však zarputilá, až buldočí. Hlavně díky ní se nakonec dozvíme celou pravdu, protože správně dedukuje, má cit pro věc a velkou intuici. V příběhu jí zdatně sekunduje Petra, zkušená a ostřílená kriminalistka, jež jde neúnavně za svým cílem. Postavy jsou velmi dobře psychologicky prokreslené, uvěřitelné, hlavní hrdinové nejsou jen kladní, mají i své chyby, patlají se v osobním životě, trápí je běžné starosti.

Ač se zdá, že je severských detektivek přesmíru, tak není. Román Ninni Schulman je toho důkazem a já už se teď těším na její další román Chlapec, který přestal plakat, v hlavní roli s reportérkou Magdalenou Hanssonovou.

Mohlo by vás zajímat

Novinky

10. 6. 2014 / Speciály

Na co máte chuť?

Chcete si přečíst nějakou dobrou knížku, ale nevíte tak docela přesně jakou? Mrkněte na naši inspirativní infografiku. 5 tipů pro každou náladu.

Číst celý článek

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím