(překlad Křesťanová Dominika)

Dárce

V originále „The Giver“

Jonas žije v dokonalém světě. Neexistují v něm války, strach ani bolest. Ale ani možnost volby. Každý člověk má ve společnosti jasně přidělenou roli. Když je Jonaovi dvanáct, podrobuje se speciálnímu výcviku u muže, který uchovává vzpomínky lidstva na skutečné strasti i radosti života. Je čas přijmout krutou pravdu a není cesty zpět.

Běžná cena 248 Kč

10% sleva on-line - 25 Kč

Cena on-line (s DPH): 223 Kč

Přidáno
Ks

Podrobnosti o knize

Recenze

Recenze Neoluxoru

12. 9. 2014

Adriana (Knihkupectví Nový Smíchov, Praha)

Jakou cenu jste ochotni zaplatit za pocit bezpečí?...

Jonas, mladý hrdina této knihy, žije v dokonalém, bezpečném světě. Vše má univerzální a pevný řád, všichni dodržují pravidla a nikdo a nic se neliší. Jenže Jonas má neustále pocit, že nezapadá a má obavy z nastávajícího obřadu, během kterého mu určí jeho životní poslání.

Nejprve se zdá, že na něj zapomněli, jenomže pak vyhlásí ohromující sdělení - Jonas je vyvolený a má se stát příjemcem paměti. Jediné, co o tomto poslání Jonas ví, je to, že se stane velice váženým, stejně jako současný příjemce paměti.

Začne docházet na hodiny ke starému muži, který si říká Dárce. Nikomu nesmí říct o tom, co se na jejich sezeních děje. S každým sezením předává Dárce Jonasovi vzpomínky předchozích příjemců paměti z dávných dob. Vzpomínky na drobné maličkosti jako je sluneční svit, sníh nebo duha, které nikdo z ostatních nezná. Jonasovi se změní pohled na svět, vidí barvy, vyrovnává se s velmi bolestnými vzpomínkami a hlavně pocity, které z nich vyplívají. Zjišťuje hrozivou pravdu o chodu jejich společnosti, a i když se ze začátku snaží něco z toho ostatním ukázat, tak nakonec dojde k těžkému rozhodnutí.

Nevím, co jsem přesně od této knížky, která je zařazená mezi dětské fantasy, čekala, ale rozhodně ne to, jak moc se mi dostane pod kůži. Nedokážu si přestavit, že bych se vzdala pocitů a vzpomínek i když nejsou vždy šťastné. Tato kniha ukazuje strach lidí z odlišnosti, potřebu bezpečí, ale také bezohlednost přehlížení toho, co se děje a slepé následování jedné jediné cesty.

U hlavního hrdiny autorka skvěle vykreslila touhu po vědění a touhu změnit pohled společnosti. Musí být hrozně těžké být jako jediný pes, který uviděl duhu ve světě, kde mu ostatní psi nevěří.

Nejemotivnější je asi závěr knihy, který se dá vyložit několika různými způsoby, a já se celým srdcem přikláním k názoru o cestě v kruhu. “Poznatkem je, že když odněkud odejdeme a zase se tam vrátíme, to k čemu se vracíme, se mezitím změní a změníme se i my.“

Přála bych si mít Jonasovu odvahu a vydat se hledat a poznávat opravdové Jinde a jednou být dobrý Dárce. 

Novinky

2. 4. 2014 / Speciály

Harry Potter inspirace

Všichni to známe. Mluvím k vám, lidem od roku 1980 výš. Bylo to atypické dětství. Celý den jsme strávili venku, dělali vše, co jsme měli zakázáno dělat a sdělovali si, jak bylo úžasný sedět deset…

Číst celý článek

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím