(překlad Černík Zbyněk)

Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel

V originále „Hundraåringen som klev ut genom fönstret och försvann“

Allan Karlsson má narozeniny. Je mu sto let. Vlastně důvod k oslavě. Starosta i místní tisk se připravují na velkolepou oslavu, stoletý stařík má však docela jiné plány; jednoduše zmizí – a brzy je celé Švédsko kvůli jeho útěku vzhůru nohama. Jenže s podobnými věcmi už má Allan své zkušenosti – v mládí koneckonců uvedl do zmatku celý svět. Jonas Jonasson ve svém románu vypráví o jednom veselém útěku a také o šíleném životním příběhu svéhlavého muže, který se sice nikdy nezajímal o politiku, ale přesto byl vždy nějak zapleten do velkých historických událostí 20. století. Kniha se záhy stala čtenářským hitem a nejprodávanější švédskou knihou let 2010 a 2011. V současnosti byla přeložena nebo se překládá do 35 jazyků. Fenomenální úspěch letos sklízí v Německu, bestsellerem se stala mj. v Holandsku, Dánsku, Norsku, Francii, Itálii, Španělsku... Podle knihy je natáčen film s největším rozpočtem v historii švédské kinematografie.

Běžná cena 349 Kč

10% sleva on-line - 35 Kč

Cena on-line (s DPH): 314 Kč

Přidáno
Ks

K dispozici také jako e-kniha

Video

Podrobnosti o knize

Ukázka z knihy

Recenze

Recenze Neoluxoru

24. 6. 2013

Týna (Knihkupectví Futurum, Hradec Králové)

Představte si stoletého Foresta Gumpa v čůracích trepkách (čůrací jsou proto, jelikož muž v jeho věku dál nedočůrá).

Příběh Alnana Karlssona je v knize popisován ve dvou časových přímkách. Jedna se odehrává v přítomnosti a popisuje svéráznou cestu Allana, jeho přátel, slona a kufru. Tato část je vtipná alegorie na detektivní romány, která mne ovšem nenadchla tak, jako časová linie popisující jeho předešlý život.

Podoba s Forestem Gumpem se nedá přehlédnout. Oba dva, jak Forest tak Allan, jsou ve svém životě svědky mnoha světových událostí, aniž by si to uvědomovali. Ovšem Allan toho zažije nepatrně více.

Nejenže opije amerického prezidenta, ale zažije desetiletého Kim Čonk-ila, první atomovou bombu a mnohé další. Hlavně všechno brát s nadsázkou.

Lehce sarkastický a nadlehčený humor, který pan Jonasson ve své knize brilantně používá, vykouzlí pobavení na tváři každému čtenáři. Autor velmi jasně ukazuje, jak moc se lidé dokáží stresovat kvůli všemu a jak moc se na tohle můžeme vykašlat, hlavně když nás nenutí pít sladké likéry s paraplíčkem. Berme život s nadsázkou, stejně jako to dělá stoletý Allan po celý svůj život. Co bylo, bylo, co má být, to je, a co bude, to bude.

Velmi přijemných pár večerů strávených nad knihou. 

24. 6. 2013

Monika (Palác knih Luxor, Praha)

Severská literatura je mojí láskou a Jonas Jonasson od teď pro mne bude náležet k jejím oblíbeným představitelům. Jedná se o příběh, který vás od počátku zaujme, velmi neotřelý a velmi vtipný. Dokázal zaujmout paní učitelku v důchodu, stejně jako mého pubertálního syna a rozptýlil a rozesmál i přítelkyni v těžké nemoci.

24. 6. 2013

Markéta (Palác knih Luxor, Praha)

Neskutečně vtipná a optimistická kniha, která rozehřeje každého, kdo se bojí stárnutí. Už se těším, až mi bude sto.

24. 6. 2013

Jiří (management, Praha)

Už jen název této knihy vyvolá úsměv na tváři a otázku "cože?". Ano záměrně "cože", místo obvyklého spisovného "prosím?". A když se následně zjistí, že to pojmenování není jen nějakým obrazným podáním, ale skutečným faktem příběhu, je úsměv a udivení ještě větší. A na začátku je za otázkou jen jeden otazník. A na konci... je nespočítáte.

Onen prostý fakt, že pan Karlsson skutečně v úctyhodném věku sta let vyleze a zmizí, je pouhým začátkem. Ale dosti předurčujícím, že kniha bude zajímavá. (Dokážete si vlastně představit sami sebe ve sto letech? A ještě k tomu jak lezete z okna?:-))

Ale zpět... pan Karlsson prostě zmizí a zažívá neuvěřitelný příběh plný zvratů. A ne zrovna běžných událostí všedního dne. Často neukradnete kufr plný peněz. Často nemáte na svědomí několik "nechtěných" vražd. A v neposlední řadě často nepotkáte ženu, co má na statku slona. Pardon. Slonici!

A do toho všeho se vám před očima odvíjí celý životní příběh onoho staříka. A to, co se o něm dozvíte, co zažil a co má na svědomí, odsune jeho zmizení ve sto letech na pozici pověstné třešinky na dortu.

Kniha je zábavná od začátku do konce. Autorova schopnost kombinace zážitků hlavní postavy nemá obdoby. Skutečně si sám za sebe nevzpomínám, že bych v nějaké jiné knize zažil takovýto příběh.

Po velké záplavě severské krimi, kterou již nějaký čas český knižní trh prožívá, je kniha Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel Jonase Jonassona velice příjemnou změnou. A to krimi vlastně nechybí též! Jen v jiné, hodně překvapivé a zábavné formě. Pokud se o krimi dá říci, že je zábavná. Autorovi se tento termín povedl výstižně obsáhnout.

Hodně zábavy a dobrého čtení. Zde je úspěch zaručen.

Novinky

6. 5. 2013 / Speciály

Červený týden

Patříte mezi ty, co si rádi skládají knihy podle barev? Pak je tento speciál určen právě vám! Vybrali jsme knihy, které se budou skvěle hodit do červené sekce ve vaší knihovně. Inspirujte se u…

Číst celý článek

Při poskytování služeb nám pomáhají cookies. Používáním webu s tím vyjadřujete souhlas. Více informací Rozumím